08 24 2024

Iwona Jaroszewska-Ignatowska

Zwrot samochodu służbowego na zwolnieniu lekarskim

Kiedy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, temat zwrotu samochodu służbowego może stać się kwestią sporną. Istnieje ryzyko, że pracodawca będzie żądał zwrotu pojazdu, co w przypadku odmowy ze strony pracownika może skutkować nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Czy pracodawca ma prawo tak postąpić?

Jeżeli pracujesz w HR, to na pewno znasz ten przypadek. Tomasz był zatrudniony jako kierownik sprzedaży. Podpisał „upoważnienie do prowadzenia samochodu służbowego”. Napisano w nim, że ma zwrócić służbowe auto tylko w razie zmiany stanowiska lub rozwiązania umowy. Tomasz wkrótce zachorował. Pracodawca wezwał go do zwrotu auta. Poprosił o wskazanie miejsca, w którym Tomasz wyda samochód. Tomasz samochodu nie zwrócił. Chorował dalej. Pracodawca złożył zawiadomienie na Policji i zwolnił Tomasza dyscyplinarnie. Tomasz odwołał się do sądu pracy.

Sąd wydał „narzędziowe orzeczenie” – tak je nazywam na konferencjach i szkoleniach, bo naprawdę jest jak instrukcja. Takie orzeczenia lubi HR.

To jego uproszczone podsumowanie:

  • Pracodawca może powierzyć pracownikowi np. telefon, laptop lub auto. Oddaje mu ten sprzęt jedynie do dyspozycji (mienie powierzone).
  • Pracodawca w każdej chwili może żądać zwrotu sprzętu. Zarówno wtedy, gdy kończy się umowa o pracę, jak i wtedy, gdy umowa jeszcze trwa.
  • Obowiązek zwrotu sprzętu wynika wprost z przepisów.
  • Pracodawca może żądać zwrotu sprzętu (również auta) także od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.
    Nie ma przepisów, które by tego zabraniały.
  • Pracodawca musi jednak poinformować pracownika odpowiednio wcześnie o tym, że żąda, by pracownik zwrócił sprzęt. Musi też wskazać, gdzie i kiedy pracownik ma go zwrócić.
  • Pracownik, który nie wykona polecenia pracodawcy (które dotyczy pracy, a nie jest sprzeczne z prawem ani umową
    o pracę), ciężko narusza podstawowy obowiązek pracowniczy. W tym przypadku – obowiązek ochrony mienia pracodawcy.
  • Może to być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego.

Nie ma żadnych regulacji, które zakazywałaby pracodawcy wystąpienia z żądaniem zwrotu mienia od pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niepodporządkowanie się poleceniu pracodawcy (które dotyczy pracy, a nie jest sprzeczne
z prawem ani umową o pracę) stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego polegającego – w tym przypadku – przede wszystkim na naruszeniu obowiązku ochrony mienia pracodawcy (art. 52 § 1 pkt 1 i art. 100 § 1 i 2 pkt 4 kp)” – postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2022 r., II PSK 309/21.

Jestem ciekawa, czy w Twojej firmie odbieracie samochody służbowe podczas absencji pracowników? Po jakim czasie trzeba
u Was zwrócić auto? Czy macie procedury, które to regulują, czy raczej podejmujecie indywidualne decyzje, gdy jest taka potrzeba? Czy zawiadamiacie Policję, gdy pracownik nie zwróci samochodu służbowego?

Jeżeli chcesz wprowadzić taką procedurę w swojej firmie albo potrzebujesz konsultacji, skontaktuj się z nami.

Podziel się tym postem

Podobne wpisy

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.